Interpretacija baštine i AI: narativ budućnosti
Duboko uronjeni u 21. stoljeće, svjedoci smo nevjerojatnog tehnološkog napretka koji oblikuje našu svakodnevnicu. Umjetna inteligencija (AI) postaje neizbježan dio našeg okruženja, mijenjajući način na koji radimo, učimo i razmišljamo. Koristite li na neki način umjetnu inteligenciju i je li ona imala do sada utjecaj na vaš život?
Donosimo Vam članak naše Ivane Jagić Boljat, stručnjakinje za muzeologiju i interpretaciju baštine, koji je objavljen u drugom izdanju časopisa „Interpreting World Heritage“, strukovne publikacije međunarodne organizacije WHIPIC koja djeluje pod okriljem UNESCO-a, pod nazivom „Snalaženje u eri umjetne inteligencije: priprema stručnjaka za baštinu na budućnost“.
U članku se autorica osvrće na temu korištenja umjetne inteligencije u interpretaciji baštine i upravljanju baštinskim lokalitetima, nudeći osnovne karakteristike, prednosti, nedostatke umjetne inteligencije, ali i motivaciju i inspiraciju za pozitivnu budućnost. Autorica ističe da u svijetu umjetne inteligencije jednu od ključnih uloga imaju baštinski lokaliteti i interpretacija baštine – neformalno učenje o svijetu u kojem živimo, u neposrednom doticaju s prirodnim i kulturnim fenomenima, kroz autentična iskustva i sudjelovanje.
„…baštinski lokaliteti zamišljeni su kao sve značajniji izvori inspiracije i znatiželje, pri čemu priče ukorijenjene u našoj baštini služe uspostavljanju duboke povezanosti posjetitelja s trajnim vrijednostima i poučnim načelima, za budućnost koju karakteriziraju nada, mir i poboljšano stanje čovječanstva.“
Članak je dostupan na engleskom i hrvatskom jeziku, a možete ga pronaći na ovoj poveznici, na str. 26., a osim njega, u časopisu ćete naći na raznolik sadržaj o primjerima interpretacije i prezentacije svjetske baštine pod zajedničkom temom ovogodišnjeg izdanja: „Otvaranje nove budućnosti za sve“ / „Opening a New Future for All“.
Centar WHIPIC – International Centre for the Interpretation and Presentation of World Heritage Sites, sa sjedištem u gradu Sejong u Južnoj Koreji, od 2022. godine djeluje pod okriljem UNESCO-a. Radi se o međunarodnom centru za interpretaciju i prezentaciju mjesta svjetske baštine koja imaju status centara 2. kategorije pod pokroviteljstvom UNESCO-a. Kroz istraživanje, izgradnju kapaciteta, informatizaciju i umrežavanje, uz dijeljenje rezultata s javnošću, ova organizacija provodi kulturni dijalog na globalnoj razini i doprinosi održivom razvoju čovječanstva utvrđivanjem različitih vrijednosti i značaja mjesta svjetske baštine.
“Kroz interpretaciju, razumijevanje; kroz razumijevanje, poštovanje; kroz poštovanje, očuvanje.”
Tilden, F.: Interpreting Our Heritage, 1957., str. 38.